Rok 2010 w Astronomii


Zaćmienia:

W roku 2010 będą miały miejsce jedno pierścieniowe i jedno całkowite zaćmienie Słońca. Koniec zaćmienia prścieniowego będzie częściowo widoczny przy wschodzie Słońca w Polsce. Całkowite zaćmienie pozostanie niewidoczne dla Europy.
Dwa zaćmienia Księżyca, częściowe i całkowite, oba widoczne w Polsce.

  

Merkury - będzie widoczny pod koniec Marca i do połowy Kwietnia głęboko nad zachodniem horyzontem, po zachodzie Słońca. Rano z kolei przed wschodem Słońca od połowy Wrzśnina do połowy Października.  

Venus - widoczna od końca Lutego, do końca Września, na wieczornym niebie. 29 Października znajdzie się w donej koniunkcji ze Słońcem. Od połowy Listopada można ją podziwiać jako gwiazdę poranną, przed wschodem słońca, nad wschodnim horyzontem. 4 Grudnia osiągnie maksymalną jasność, a największą wschodnią elągacje 46°, osiągnie 20 Sierpnia.

Mars - 29 Stycznia 2010 znajdzie się w opozycji do Słońca. Przez całą noc będzie widoczny na niebie do końca Lipca. Maksymalna jasność 1,3m

Jowisz - 21 Września znajdzie się w opozycji do Słońca, w gwiazdozbiorze Ryb. Od końca Kwietnia można naszego olbrzyma planetarnego obserwować na porannym niebie. Zanim znajdzie się w opozycji, zaszczyci nas swoją obecnością, na niebie przez całą noc. Z końcem Lutego 2011 przestanie być widoczny, a 28.02.10 znajdzie się w koniunkcji ze Słońcem. 

Saturn - 22 Marca w gwiazdozbiorze Panny znajdzie się w opozycji do Słońca. Do końca Lipca pozostanie widoczny na wieczornym niebie. 1 Października, osiągnie koniunkcję ze Słońcem. Z początkiem Listopada pojawi się znowu na porannym niebie.

Uran - 21 września w gwiazdozbiorze Ryby, znajdzie się w opozycji do Słońca.
W tym roku Uran znajdzie się trzy razy w pobliżu Jowisza: 6 Czerwca, 22 Września i 2 Stycznia 2011.

Neptun - 20 sierpnia w gwiazdozbiorze Koziorożca, znajdzie się w opozycji do Słońca.

Pluton - planeta karłowata naszego Układu Słonecznego osiągnie swoją opozycje do Słońca 25 czerwca, w gwiazdozbiorze Strzelca.