Terminy astronomiczne na literę M

M

MAGNETAR
- Gwiazda neutronowa mająca bardzo silne pole magnetyczne, które niekiedy rozrywa jej powierzchnię, czemu towarzyszy emisja promieniowania gamma.

Magnetosfera ziemiMAGNETOSFERA - strefa oddziaływania pola magnetycznego ciała niebieskiego, np. Ziemi (magnetosfera ziemska).

MATERIA
- wszystko, co posiada masę spoczynkową i zajmuje określoną przestrzeń.

MeteorMETEOR - zwany czasem spadającą gwiazdą - świecący ślad jaki zostawia po sobie spalający się w górnych warstwach atmosfery meteoroid. Prędkości meteoroidów wchodzących w atmosferę Ziemi mieszczą się w zakresie od kilkunastu do kilkudziesięciu km/s. Bardzo jasne meteory zwane są bolidami.

Meteoryt
METEOROIDY
- drobne okruchy skalne poruszające się po orbitach wokół Słońca. Meteoroidy mają zwykle masę od 10-9 kg do 103 kg (choć najczęściej nie przekracza ona 10-6 kg). Wpadające w atmosferę Ziemi meteoroidy wywołują zjawiska meteorów. Te z meteoroidów, które dotrą do powierzchni ziemi określamy nazwą meteorytów.

KraterMETEORYT - pozostałość drobnego skalnego ciała niebieskiego (meteoroidu) przyciągniętego przez znacznie większe ciało niebieskie, która w postaci ciała stałego dotarła do jego powierzchni.MGŁAWICA
- Chmura gazu lub pyłu w przestrzeni. Znane są ciemne mgławice, które pochłaniają światło, oraz jasne, które emitują lub odbijają światło. Mgławice ->

MGŁAWICA PLANETARNA - warstwa gazu odrzucona przez gwiazdę. Pozostałe przy tym małe gorące jądro jest centrum mgławicy.

MIMOŚRÓD - miara "niekołowości" orbity - orbita kołowa ma mimośród równy 0.