Terminy astronomiczne na literę N

N

NACHYLENIE -
kąt między płaszczyzną orbity planety a płaszczyzną orbity Ziemi.

NADIR - punkt na sferze niebieskiej położony dokładnie naprzeciwko zenitu. Znajduje się prostopadle pod obserwatorem. Inaczej mówiąc: zenit antypodów.

NASA - National Aeronautics and Space Administration, agencja rządowa odpowiedzialna zarówno za amerykański program kosmiczny, jak również za cywilne i wojskowe badania w dziedzinie aeronautyki. NASA została utworzona 29 lipca 1958 roku i rozpoczęła działalność 1 października tego samego roku. W ramach NASA przeprowadzono wszystkie amerykańskie programy lotów załogowych: od najwcześniejszych programów: Merkury (Alan Shepard - pierwszy Amerykanin w kosmosie) i Gemini, poprzez Apollo (Neil Armstrong - pierwszy człowiek na Księżycu) i Skylab, aż do programu STS (prom kosmiczny) i ISS (stacja kosmiczna). W tym czasie przeprowadzono także wiele wypraw bezzałogowych: księżycowe programy Ranger, Survoyer i Lunar Orbiter, międzyplanetarne programy Mariner, Pioneer, Viking, Voyager i Discovery. W 2004 roku prezydent George W. Bush ogłosił nowy plan (ang. Vision for Space Exploration) zakładający powrót człowieka na Księżyc (około 2018 roku), budowę stałej bazy księżycowej (lata 2020 - 2024) oraz wylądowanie człowieka na Marsie (w 2037 roku). Kwatera główna NASA, która znajduje się w Waszyngtonie, zarządza wieloma ośrodkami badawczymi i konstrukcyjnymi rozsianymi po całych Stanach Zjednoczonych. Najsławniejsze z nich to: Ames Research Center w Mountain View, Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie, Goddard Space Flight Center w Greenbelt, Dryden Flight Reserch Center (Kalifornia), John F. Kennedy Space Center (Floryda), Lyndon B. Johson Space Center w Houston, Michoud Assembly Facility w Nowym Orleanie, White Sands Test Facility w Las Cruces. Obecnie obowiązki administratora NASA pełni Christopher Scolese. NASA zatrudnia obecnie około 20 000 pracowników i dysponuje rocznym budżetem 17,6 miliardów dolarów.

NEUTRON - cząstka elementarna występująca w jądrach atomowych. Jest obojętny elektrycznie. Stabilizuje jądro atomowe oddzielając od siebie dodatnio naładowane protony.

NADOLBRZYM - gwiazdy mające masę od około 10 do 50 mas Słońca. Ich promień może przekroczyć 100 promieni Słońca. Ich czas życia jest krótki, od 10 do 50 milionów lat. Mogą więc być obserwowane w młodych strukturach jak w otwartych gromadach, ramionach spiralnych galaktyk czy nieregularnych galaktykach. Nie obserwujemy ich w jądrach spiralnych galaktyk, galaktykach eliptycznych.

NOC ASTRONOMICZNA - w astronomii definiuje się 3 rodzaje nocy:

cywilną
nawigacyjną,
astronomiczną

Występują one wtedy, gdy wysokość Słońca nad horyzontem jest mniejsza od, odpowiednio, xx, i (znak minusa oznacza, że Słońce jest pod horyzontem). W praktyce mówi się (choć są to określenia mało dokładne), że zmierzch cywilny kończy się wtedy, gdy w bezchmurny wieczór jest już na tyle ciemno, iż należałoby zapalić lampy uliczne (i reflektory samochodowe - o ten moment czasu często pytają sądy w sprawach związanych z wypadkami drogowymi). Noc nawigacyjna zaczyna się wówczas, gdy na morzu zanika linia horyzontu, a astronomiczna - gdy jasność tła nieba osiąga wartość typową dla środka nocy. Przykładowo, wysokość Słońca nad horyzontem 21 czerwca o północy lokalnej w Poznaniu wynosi około (czyli Słońce jest pod horyzontem), trwa zatem noc nawigacyjna, a nie ma nocy astronomicznej. Noc astronomiczna w Poznaniu "powraca" dopiero 24 lipca.

NÓW - faza Księżyca, podczas której jego tarcza jest niewidoczna.