Herschel i Planck w przestrzeni kosmicznej

20.05.2009 20:30

Herschel
Herschel wszystkie zdjęcia © DLR
Start Ariane © DLR Herschel i Planck z powodzeniem zostały wystrzelone 14 maja o godzinie 15:12 czasu środkowoeuropejskiego z europejskiego portu w Kourou. Satelity zostały wyniesione przez moduł Ariane i przemierzyły odległość 1.5 mln km aż do punktu L2. Dwa teleskopy podczerwone zostały wyposażone w niemiecki sprzęt techniczny najnowszej generacji, który został sfinansowany przez Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt; DLR) przy użyciu funduszy pochodzących z Niemieckiego Ministerstwa Ekonomii i Technologii (Bundesministeriums für Wirtschaft und Technologie; BMWi). Herschel będzie odpowiedzialny za badania ekstremalnie chłodnych objektów
w galaktykach zaś Planck przy użyciu sondy tła kosmicznego, zajmie się badaniem pierwotnego wszechświata. Niemieccy naukowcy znacznie wyróżniają się w działaniach wszelkich misji ESA.


Herschel jest pierwszym obserwatorium kosmicznym, które jest w stanie pokryć cały zakers długości fal dalekopodczerwonych (far infra-red) włączając w zakres submilimetrów (60 do 670 mikronów). Ponieważ Herschel będzie badał niektóre części spektrum po raz pierwszy, astronomowie spodziewają się wielu odkryć. Użyją dalekosiężnych obserwacji nieba by badać formacje i rozwój galaktyk od początku wszechświata. W procesie tym naukowcy chcą studiować chemiczne i fizyczne procesy, które miały miejsce w ośrodku międzygwiazdowym , oraz zdobyć nową wiedzę odnośnie tworzenia się gwiazd z obłoków molekularnych. W związku z tym zamierzają użyć spektroskopu o wysokiej rozdzielczości by określić skład atmosfery i powierzchni komet i planet.


Główne zwierciadło teleskopu Herschel’a posiada średnicę 3,5 metra, co czyni go największym na chwilę obecną teleskopem w przestrzeni kosmicznej, będącym o 1,5 raza większym od teleskopu Hubble’a.


W Niemczech, Instytut Fizyki Pozaziemskiej im. Max’a Planck’a (Max-Planck-Institut für extraterrestrische Physik; MPE) mieszczący się w Garching związany jest z rozwojem
i udoskonalaniem systemu PACS (Photodetector Array Camera and Spectrometer - fotometr obrazujący i spektrometr), jednego z trzech instrumentów badawczych Herschell’a. Dużą część pracy pod sztandarem MPE wykonały firmy Kayser-Threde GmbH (Mochaium) oraz ASTEQ Applied Space Techniques GmbH (Kelkheim). Instytut Astronomiczny im.Maxa’a Planck’a (Max-Planck-Institut für Astronomie; MPIA) w Heidelberg ufundował wychylne zwierciadło, która została wyprodukowana przez firmę Carl Zeiss AG w Oberkochen. Uniwersytet w Kolonii zajmuję się zbieraniem składek ze strony niemieckiej na Holenderski-główny instrument HIFI (Heterodyne Instrument for the Far Infrared, spektrometr heterodynowy o bardzo wysokiej rozdzielczości spektralnej). Oprócz tej działalności Uniwersytet w Kolonii odpowiedzialny był za skonstruowanie elementu miksującego oraz systemu Spektrometru Akustyczno-Optycznego (AOS).Układy elektroniczne dla systemu AOS zostały wytworzone w Instytucie Badań Systemu Słonecznego im.Max’a Planck’a (Max-Planck-Institut für Sonnensystemforschung; MPS) w Katlenburg-Lindau. Podsystemy terenowego oscylatora zostały skonstruowane pod kierownictwem Instytutu Radio-Astronomii im. Max’aPlanck © DLR Planck’a (Max-Planck-Institut für Radioastronomie; MPIfR) w Bonn.


Planck znacząco usprawni pomiary i badania kosmicznej przestrzeni, oraz umożliwi stworzenie mapy całego nieba w niewiarygodnej kątowej rozdzielczości. Różnice panujących temperatur również zostaną wychwycone z czułością co do jednej milionowej stopnia Celsjusza. Przy użyciu Plancka naukowcy mają nadzieję uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania: Jak wyglądało wczesne stadium? W jaki sposób wyewoluowało do tego czym jest teraz? Jak wszechświat będzie rozwijał się w przyszłości?


Planck wyposażony jest w teleskop z zwierciadłem o powierzchni 1.5 × 1.75 metra, oraz dwa urządzenia wykrywające mikrofale o różnych częstotliwościach. W Niemczech Instytut Astrofizyki im. Max’a Planck’a (Max-Planck-Institut für Astrophysik; MPA) w Garching
jest zaangażowany w napisanie oprogramowania do przetwarzania danych i wymiany informacji. W trakcie budowy urządzeń testuje się już symulacyjne programy, algorytmy związane z przesyłaniem danych, oraz zapisy obserwacji które posłużą do stworzenia bazy danych, która zostanie stworzona po przetworzeniu danych przez program.

Źródło informacji: © DLR

Wróć

Dodaj komentarz

*
*
Prosimy dodać 1 i 6.*