Lato na Saturnie

05.10.2010 11:20

Lato na Saturnie

Na północnej półkuli Saturna trwa wiosna. Naukowcy postanowili wydłużyć misję sondy Cassini, aby przyglądać się zmianom zachodzącym na planecie w tym bardzo ciekawym okresie.

Sonda Cassini dotarła do Saturna w 2004 roku, kiedy na północnej półkuli tej planety trwała zima. W 2008 roku naukowcy jednogłośnie przedłużyli misję o 2 lata, aby obserwować pierwsze zmiany w atmosferze planety w momencie rozpoczynania się wiosny. Obecnie sonda zyskała kolejne lata misji, ponieważ żaden astronom nie chce przegapić tego, co zdarzy się na Saturnie podczas letniego przesilenia, które nastąpi w maju 2017 roku.

Cassini dzięki tej decyzji będzie pierwszym obiektem stworzonym przez człowieka, który zarejestruje cykl zmian na planecie Saturn przez połowę okresu jej obiegu wokół Słońca. Najprawdopodobniej nie uda się zaobserwować pełnego cyklu czterech pór roku, ponieważ jedno okrążenie Słońca zajmuje Saturnowi aż 29 lat. W ciągu 6 lat swojej pracy sonda Cassini poznała niezwykłe zjawiska zachodzące w atmosferze planety.

Były to między innymi potężne wyładowania elektryczne, cykloniczny wir na biegunie i wreszcie najwyżej osadzone zorze polarne na planecie pozaziemskiej. W przyszłych latach naukowcy zamierzają jeszcze dokładniej przyglądnąć się licznym pierścieniom Saturna, polu magnetycznemu i jego arcyciekawym księżycom. Niektóre z nich są podejrzewane o ukrywanie wody w stanie ciekłym.

Saturn jest szóstą planetą według oddalenia od Słońca. Do Saturna dociera ze Słońca stukrotnie mniej światła niż do Ziemi, dlatego planeta ta jest zimnym i ciemnym światem, gdzie temperatura spada do nawet minus 200 stopni. Gdybyśmy mogli stanąć na powierzchni Saturna, to Słońce wyglądałoby jak tylko jedna z jaśniejszych gwiazd. Jednak stąpać po Saturnie nie można, gdyż jest to planeta gazowa i nie posiada stałej powierzchni. Poniżej więcej na temat Saturna.

Źródło informacji: © www.twojapogoda.pl

Wróć

Dodaj komentarz

*
*
Prosimy obliczyć 6 plus 9.*