Satelity Herschel i Planck

17.05.2009 18:53

Odzielenie
wszystkie zdjęcia © ESA
Zbliża się czas wystrzelenia na orbitę satelit - Herschel i Planck. Wydarzenie będzie miało miejsce 14 maja o godzinie 15:12 czasu środkowoeuropejskiego z Kourou w Gujanie Francuskiej. Jednak zanim satelity zostaną wystrzelone kilka kluczowych kroków musi zostać zrealizowanych.

Bezpośrednio po wystrzeleniu satelity będą zmierzały w stronę L2 - drugiego punktu Langenge'a zwanego także punktem libracji naszego systemu słonecznego, gdzie będą pracowały na dwóch niezależnych orbitach.

Wspomniany wyżej punkt L2 to najlepsza lokalizacja dla Herschela i Plancka - umożliwia bowiem ochronę ich czułych narzędzi przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, które mogłyby zakłócić wszelkie obserwacje. Ponad to punkt ten zapewnia idealną widoczność nieba. Jeżeli satelity zostałyby umieszczone na orbicie okołoziemskiej, wówczas ciepło wydzielane przez naszą planetę, Księżyc i Słońce miałoby szkodliwy wpływ na działanie aparatury.

RakietaPrzed wystrzeleniem satelity zostały osadzone na wyrzutni. Wymiary połączonych obiektów wynosiły w przybliżeniu 11 m wysokości, 4,5 szerokości a ich waga zbliżała się do 6 ton.

9 maja zweryfikowano sprawność układu startowego a cztery dni późnej umieszczono rakietę na miejscu startowym. Jest to równoznaczne z faktem, że rozpoczęła się wczesna faza lotu (LEOP), podczas której specjaliści z Europejskiej Agencji Kosmicznej (bazy w New Norcia oraz Perth
w Australii, Maspalomas oraz Cebreros w Hiszpanii jak również Kourou w Gujanie Francuskiej) będą obserwowali satelity przez 24 godziny do wystrzelenia.

Prędkość kompozytu w którego skład wchodzą obydwa satelity wynosić będzie około 10 km/s
w momencie przed rozdzieleniem satelit. Oddzielenie Herschela od modułu silnikowego zaplanowane jest na godzinę 15:38 czasu środkowoeuropejskiego, około 26 minut po starcie rakiety. „Sylda” (moduł ochronny Herschel'a który równocześnie jest modułem ochronnym Planck'a) zostanie odczepiona 1,5 minuty później i Planck tak jak uprzednio Herschel zostanie odczepiony koło godziny 15:40 czasu środkowoeuropejskiego w 29 minucie po starcie.

Rozdzielenie satelit nastąpi nad wschodnim wybrzeżem Afryki. Herschel oddzieli się na wysokości około1100 km n.p.m. natomiast Planck na wysokości około 1700 km n.p.m. Staelity będą w położeniu ok. 5 minut od siebie. Po rozłączeniu obu satelit ich prędkość będzie nieznacznie się różnić.
Otwarcie
Ostateczną orbitą Herschela, będzie orbita quasi-halo w wielkości ok. 800 000 km od L2 zaś dla Plancka orbita w wielkości ok. 400 000 km.

Moduł silnikowy nakieruje satelity bezpośrednio w stronę L2. Oznacza to, że żadne manewry Herschela nie będą konieczne. Satelita po odłączeniu będzie znajdował się bardzo blisko swojej orbity w pobliżu obszaru L2. Dopiero po dotarciu w okolice L2 planowany jest jeden duży manewr, który polegać ma na dopasowaniu się do orbity po ok. 24h od startu.

Planck podczas oddzielenia podobnie jak Herschel będzie znajdował się na orbicie wokół L2, gdyż jednak wielkość orbity jest o połowe mniejsza niż dla Herschel'a, specjaliści rozpoczną manewry
w celu zmniejszenia o połowę wielkości. Pierwsze manewry zaplanowane są na 30stą godzinę po starcie.

Źródło informacji: © European Space Agency

Wróć

Dodaj komentarz

*
*
Prosimy obliczyć 8 plus 4.*