Misja serwisowa „Hubble Servicing Mission 4” zakończona.

05.06.2009 14:55

24 Maja misja serwisowa „Hubble Servicing Mission 4” zakończyła się sukcesem, zwieńczeniem misji  był szereg spacerów w przestrzeni, podczas których astronauci naprawili i wymienili wszystkie cztery instrumenty.

Wide Field Camera 3 (WFC3) i Cosmic Origins Spectrograph (COS) zostały prawidłowo zainstalowane podobnie jak Advanced Camera for Surveys and Space Telescope Imaging Spectrograph został skutecznie naprawiony.

Nieprawdopodobna misja Servicing Mission 4 — piąta i ostatnia już wizyta załogi promu kosmicznego na Teleskopie Hubble’a — dobiegła końca. Prom wylądował w bazie Edwards o godzinie 17:39 czasu środkowo europejskiego. Servicing Mission 4 miała bardzo napięty harmonogram, 13 dni przeznaczonych było na naprawę i modernizację teleskopu. Wszystkie cele misji zostały ukończone z powodzeniem podczas pięciu spacerów kosmicznych, które w sumie trwały 36 godzin i 56 minut.
Astronauci podczas pracy © ESA
Podczas spacerów w przestrzeni astronauci dostarczyli dwa nowe instrumenty badawcze. Szerokokątną kamerę - Wide Field Camera 3 (WFC3), która zastąpiła wysłużoną WFPC2. Kamera jest pierwszym narzędziem umieszczonym na teleskopie, które jest w stanie dawać obraz poprzez promienie podczerwone i ultrafioletowe. Cosmic Origins Spectrograph (COS) pomoże astronautom badać i określać chemiczny skład wszechświata, oraz jego rozwój. Obydwa instrumenty używają zaawansowanej techniki aby poprawić potencjał Hubble’a w celu odkrywania nowych obiektów, oraz umożliwić obserwację słabego światła młodych gwiazd i galaktyk we Wszechświecie.

Astronauci byli również w stanie naprawić Advanced Camera for Surveys (ACS) oraz Space Telescope Imaging Spectrograph (STIS), które zostały uszkodzone w wyniku problemów z zasilaniem. Najgorszym momentem całej operacji okazał się moment w którym astronauci musieli zmagać się z  zaśniedziałą śrubą umieszczoną na poręczy przytwierdzonej do STIS. Zanim dostali się do systemu zasilania aparatu zmuszeni byli odkręcić 111 śrub. Umiejętności ACS do robienia zdjęć poprzez dwa odmienne zakresy długości fal ultrafioletowych i optycznych są znowu przywrócone. Aczkolwiek tryb wysokiej rozdzielczości  aparatu ACS nie mógł zostać naprawiony. ACS w chwili obecnej w pełni uzupełnia możliwości działania nowego instrumentu Wide Field Camera 3. Razem instrumenty będą miały zasadnicze znaczenie dla badań nad ciemną energią i czarną materią.
 
Ciągły monitoring paneli słonecznych teleskopu, które obracane są przez ruchomy mechanizm połączony z systemem elektronicznym należał do grupy inżynierów, której przewodniczył Michael Eiden, menedżer projektowy ESA. Czteroosobowa drużyna pracowała w trybie 12 godzinnych zmian, ażeby pokryć cały wymiar godzin przeznaczonych na misję. Do ich zadań należał ciągły nadzór nad pozycją „skrzydeł” teleskopu w celu zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa astronautom spacerującym w przestrzeni kosmicznej, oraz zapewnieniu odpowiednich ustawień baterii słonecznych.
Teleskop podczas serwisu © ESA
ESA zapewniła wsparcie w postaci finansowej. Agencja pokryła 15% kosztów związanych z naprawą i rozwojem teleskopu. W zamian za ten wkład europejscy badacze otrzymali zagwarantowane 15%  z  czasu  przeznaczonego na obserwacje. Ułamek tego czasu dla europejskich badaczy wzrósł już do 25%.
„Poszerzenie Hubble’owskiej misji, oraz poszerzenie możliwości badań teleskopu daje naukowcom europejskim i tym na całym świecie nowe narzędzia aby dowiedzieć się więcej o Wszechświecie i naszym pochodzeniu”.

Usprawnienie teleskopu musi wystarczyć badaczom do roku 2014 kiedy to w przestrzeń trafi
James Webb Space Telescope (JWST) wysłany wspólnymi siłami przez NASA/ESA/CSA.
JWST będzie następcą Hubble’a, średnica jego zwierciadła będzie prawie trzy razy większa od tej zamontowanej na Hubble’u. JWST jest projektowany w celu przeszukiwania dalekich zakamarków przestrzeni w poszukiwaniu pierwszych gwiazd i galaktyk.

W chwili obecnej teleskop Hubble’a rozpoczyna serię intensywnych testów i kalibracji. Pierwszych zdjęć z nowych i naprawionych urządzeń możemy  spodziewać się we wrześniu tego roku.

Źródło informacji: © European Space Agency

Wróć

Dodaj komentarz

*
*
Jaka jest suma 1 i 1?*